Využijte příležitost energetické úspory a pořiďte si svou vlastní fotovoltaickou elektrárnu!
Instalujeme fotovoltaické elektrárny se střídači Solax
.

Fotovoltaická elektrárna funguje na principu přeměny slunečního záření na stejnosměrný proud. Ten se ve střídači mění na střídavý, který pak lze použít pro chod domácnosti nebo firmy. Nevyužitá vyrobená energie se ukládá do baterií pro využití v noci nebo v době, kdy je špatné počasí.

Kolik elektřiny vyrobí 10 kWp FVE (fotovoltaická elektrárna)?

Výkon FVE je udáván v jednotkách Wp (Wattpeak), což znamená, že uvedený nominální výkon FVE např. 10 kWp je 10 kW za ideálních podmínek. Okamžitý výkon FVE panelu ovlivňují následující důležité faktory.

  1. Oslunění. Ideální podmínky jsou standardizované jako 1 000 W/m2. I při optimálních sklonech se s tímto výkonem setkáme jen na určitých místech v ČR (viz mapa).
    Mapě odpovídají také průměrné doby svitu. Zatímco v Brně svítí slunce průměrně 1620 hodin ročně, v Chebu je to pouze 1350 hodin. S klesajícím osluněním klesá proud. Dle hustoty oblačnosti může být výkon solárního panelu až o 95% nižší.

  2. Teplota. S rostoucí teplotou klesá výkon a ideální podmínky jsou standardizované při teplotě 25 °C. V létě v plném slunci, kdy je panel běžně rozpálený na 50 °C, je okamžitý výkon minimálně o 20% nižší. Naopak v zimně při teplotách např -10 °C se lze za jinak ideálních podmínek setkat i s vyšším než nominálním výkonem. S klesající teplotou roste napětí, a proto je nutné při návrhu systému uvažovat napětí naprázdno s rezervou min 10%. Proto také není vhodné instalovat panely přímo na střechu bez držáků, pod kterými může proudit vzduch, který solární panel v létě ochlazuje.

  3. Sklon a umístění. Ostatní faktory, které hlavně určují celkový roční výkon se týkají zejména polohy solárního panelu. Zavisí na sklonu a nasměrování na světovou stranu viz obrázek níže.

    Počítejme tedy, že panel má sklon 45° a je orientován na jih. V průměrných podmínkách může mít 10 kWp FVE výkon průměrně 9,1 kW. Průměrně svítí slunce v celé ČR cca 1500 hodin ročně, ale pouze cca 1100 hodin je reálně využitelných u staticky umístěných panelů. 9,1 kW * 1100 h = 10 000 kWh / rok.

    V případě použití trackovacího stožáru, který umožňuje natáčení panelů za sluncem sice získáte více energie, ale tento systém se nevyplatí jak po stránce investice tak následné údržby, jelikož ztratíte jednu obrovskou výhodu solárních panelů a to, že neobsahují žádné pohyblivé části a není se tak na nich co porouchat.

    Ve spolupráci s UCEB (Univerzitní centrum energeticky efektivních budov při ČVUT) získáváme online předpověď osvitu, teploty a srážek podle souřadnic umístění FVE na následující den po hodinách a po přepočtu a korekci podle teploty i předpověď očekávaného okamžitého výkonu FVE za účelem lepšího hospodaření s energií získanou ze slunce.

    Pro zákazníky se sjednaným spotovým tarifem elektřiny získáváme od operátora energetického trhu OTE online předpověď hodinových spotových cen v EUR na následující den. V systému Loxone běží adaptivní algoritmus, který umožní případné nabíjení volné kapacity uložiště v době nízkého tarifu podle spotových cen při očekávané oblačnosti. Po napojení na ČNB získáváme online denní kurz EUR a přepočítáváme předpověď i skutečnost na aktuální ceny.

   
© 2015-2021, Triware, spol. s r. o.